NTE Proje Ekibi, Yurtdışı Teknik Çalışma Ziyareti için ikinci defa Almanya’daydı

NTE Projesinin ana faaliyet alanlarından biri olan ‘Ar-Ge Yeteneklerinin ve İş Ağlarının Geliştirilmesi’ kapsamında ikinci çalışma ziyareti 10-13 Ekim 2023 tarihlerinde Almanya’ya gerçekleştirildi. 

MUNTEAM’ın çalışma alanı olan “Alaşımlı Alaşım, kompozit, optoelektronik, NdFeB mıknatıslar ve ileri teknoloji malzemeleri üzerine Ar-Ge ve Ür-Ge” odaklı olarak yapılan çalışma ziyareti programına Sanayi Genel Müdürlüğü ile MUNTEAM uzmanlarından oluşan heyet katıldı.

Almanya’ya yapılan teknik çalışma ziyareti sırasında Darmstadt Teknik Üniversitesi Fonksiyonel Materyaller Bölümü, Fraunhofer IWKS (Malzeme Geri Dönüşümü ve Kaynak Stratejisi Araştırma Enstitüsü), Pforzheim Üniversitesi Değerli ve Teknolojik Metaller Enstitüsü ve Fraunhofer IFAM (Üretim Teknolojileri ve Gelişmiş Malzemeler Enstitüsü) ziyaret edildi.

Söz konusu üniversite ve enstitülerin idari ofis ve çalışma tesislerinde NTE konusunda çalışmakta olan akademisyenler ve mühendisler ile yapılan görüşmelerde NdFeB mıknatısların ve NTE içerikli yeni nesil malzemelerin geliştirilmesi konularında istişarelerde bulunuldu. İş birlikleri ve ortak proje yapma konuları müzakere edildi.  Görüşmeler sonucunda MUNTEAM’de kurulacak pilot tesisin benzeri tesislerin modellemeleri görüldü ve laboratuvar altyapısının çalışma prensipleri oluşturuldu. 

Bunun yanı sıra, hem NTE projesinin amacı ve çıktıları hem de MUNTEAM’ın proje kapsamında kurulan teknik alt yapısı ziyaret edilen kurumlarda tanıtıldı ve büyük ilgi gördü. Bu sayede, bu kurumlarla projenin ilerleyen aşamalarında iş birliği imkanının mümkün olduğu sonucuna varıldı. 

Bu Web Sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Yayının içeriğinden sadece WYG Türkiye sorumlu olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.