NTE Proje Ekibi ilk Yurtdışı Çalışma Ziyaretini Almanya’ya Gerçekleştirdi

NTE Projesinin ana faaliyet alanlarından biri olan ‘Ar-Ge Yeteneklerinin ve İş Ağlarının Geliştirilmesi’ kapsamında ilk çalışma ziyareti 17-22 Eylül 2023 tarihlerinde Almanya’ya gerçekleştirildi. 

MTA’nın çalışma alanı olan “NTE’nin elektronik atık malzemelerden geri dönüşümüne” odaklı olarak yapılan çalışma ziyareti programına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Yardımcısı Dr. Ali Murat Sürekli başkanlığında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Sanayi Genel Müdürlüğü ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün uzmanlarından oluşan heyet katıldı.

Almanya’ya yapılan teknik çalışma ziyareti sırasında Clausthal Teknik Üniversitesi Proses, Geri Dönüşüm ve Döngüsel Ekonomi Sistemleri Enstitüsü’, Aachen Üniversitesi Metalurjik Proses Mühendisliği ve Metal Geri Dönüşümü Enstitüsü (IME) ve TOMRA Geri Dönüşüm Firması ziyaret edildi. 

Bahsi geçen enstitülerde bulunan NTE konusunda yetişmiş akademisyenler ile yapılan görüşmeler sonucunda MTA’nın kuracak olduğu pilot tesiste hayata geçirilecek e-atık geri dönüşüm teknolojilerinin optimizasyonu konusunda istişarelerde bulunuldu. 

Bunun yanı sıra, hem NTE projesinin amacı ve çıktıları hem de MTA’nın hali hazırda bulunan teknik alt yapısı gidilen kurumlarda tanıtıldı ve büyük ilgi gördü. Bu sayede, bu kurumlarla projenin ilerleyen aşamalarında iş birliği imkanının mümkün olduğu sonucuna varıldı. 

Bu Web Sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Yayının içeriğinden sadece WYG Türkiye sorumlu olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.