Nadir Toprak Elementleri Uluslararası Zirvesi Ankara’da Gerçekleşti

Nadir Toprak Elementleri (NTE) Uluslararası Zirvesi 21-22 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da, proje faydalanıcıları, ulusal ve uluslararası sektörel uzmanlar ve paydaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti. 

Zirve; Munzur Üniversitesi Rektörü, Sn. Prof. Dr. Kenan PEKER, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi, Sn. Nikolaus Meyer LANDRUT, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Sn. Mehmet Fatih KACIR’ın açılış konuşmaları ile başladı. 

Nadir toprak elementleri konusunda bilgilerin ve teknolojik gelişmelerin paylaşıldığı Zirve iki gün sürdü. Zirve’de ulusal ve uluslararası uzmanların zengin sunumları ve panel oturumları büyük ilgi gördü. NTE sektörünün öneminin vurgulandığı Zirve’de küresel NTE tedarik zinciri, ilişkili riskler ve muhtemel fırsatlar, NTE’lerin birincil ve ikincil kaynaklardan geri kazanımı gibi kritik konular masaya yatırıldı. 

Zirve’nin kapanış konuşmaları projenin nihai faydalanıcısı T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri; Sanayi Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı, Sn. Serkan ÇELİK ve AB ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı, Sn. Hasan Hilmi AKIN tarafından gerçekleştirildi. 

Zirvenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan ve desteklerini esirgemeyen tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz. 

Bu Web Sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Yayının içeriğinden sadece WYG Türkiye sorumlu olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.