Nadir Toprak Elementleri (NTE) Projesi Norveç Çalışma Ziyareti Tamamlandı 

Nadir Toprak Elementleri (NTE) Projesi kapsamında, 26-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Norveç’e düzenlenen çalışma ziyareti başarıyla tamamlandı. Norveç’e yapılan bu ziyaret, projenin önemli kilometre taşlarından biri oldu. Çalışma ziyareti programı kapsamında Oslo ve Trondheim’da bulunan Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yerbilim ve Petrol Bölümü, Norveç Jeolojik Tetkik Kurumu, Norveç Enerji Teknolojileri Enstitüsü, SINTEF Firması (Metal İşleme ve Proses Departmanı) gibi önemli üniversite, enstitü ve firmalara ziyaretler gerçekleştirildi. 

Çalışma ziyaretine Sanayi Genel Müdürlüğü (SGM), AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve Munzur Üniversitesi Nadir Toprak Elementleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUNTEAM) temsilcileri katılım sağladı. Heyet başkanlığı temsiliyeti Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker tarafından yapıldı. 

Ziyaretler esnasında proje temsilcileri; NTE Projesi, MTA Ar-Ge Merkezi ve MUNTEAM Laboratuvarlarının tanıtımının yanı sıra, NTE sektöründe ve kendi bünyelerinde kullandıkları son teknoloji ekipmanlarını tanıtma fırsatı yakaladı. Ayrıca, Nadir Toprak Elementleri (NTE) üzerine yapılan son çalışmalar tartışıldı, gelecekteki olası işbirliği imkanları üzerine beyin fırtınası yapıldı. Enerji teknolojileri, rüzgâr enerjisi, yenilenebilir enerji, metal işleme ve nadir toprak elementlerinin kullanımının olduğu birçok farklı disiplinde bilgi alışverişinde bulunuldu. 

Gerçekleşen çalışma ziyareti, NTE Projesi’nin uluslararası boyutunu güçlendirmek ve Norveç’teki önemli piyasa aktörleriyler bilgi alışverişinde bulunmak açısından büyük önem taşımaktadır. Kurumlarla yapılan görüşmeler ve sunumlar, Nadir Toprak Elementleri (NTE) konusunda yeni işbirliklerinin kapısını aralayacak. 

Bu Web Sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Yayının içeriğinden sadece WYG Türkiye sorumlu olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.